Leczenie alergii niklowej

Według MFMER (Mayo Foundation for Medical Education and Research) dotychczas nie wynaleziono skutecznej metody leczenia alergii niklowej, można jedynie uzyskać remisję choroby (ustąpienie zmian skórnych). Leczenie objawowe polega na stosowaniu emolientów (maści natłuszczających), a w cięższych przypadkach preparatów zawierających glikokortykosteroidy lub inhibitory kalcyneuryny. Nasilenie świądu można natomiast zmniejszyć stosując leki antyhistaminowe. Wadą tych preparatów jest jednak ograniczony czas ich stosowania oraz występowanie szeregu działań niepożądanych, w szczególności doustnych leków steroidowych, które zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób serca, zaćmy, cukrzycy, depresji, a także ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Rekomendowaną przez lekarzy metodą, jako najskuteczniejszą w prewencji alergii niklowej, jest unikanie kontaktu z alergenem oraz kontrola przedmiotów użytku codziennego testami na wykrycie obecności niklu (test DMG). Proponowane są także rozwiązania z użyciem tworzenia fizycznej bariery pomiędzy skórą a jonami niklu, m.in. pokrywanie sztućców stopami rodu, zaklejanie taśmą ćwieków w ubraniach mających kontakt bezpośrednio ze skórą, lakierowanie biżuterii i innych elementów/materiałów metalowych. Producenci dostępnych na rynku powłok ochronnych do samodzielnej aplikacji, nie gwarantują jednak braku interakcji preparatu z powlekanym elementem/materiałem prowadzącym do jego uszkodzenia. Metoda ta jest również bezużyteczna w przypadku osób mających kontakt z alergenem podczas wykonywania czynności zawodowych. W celu zabezpieczenia skóry rąk przed kontaktem z substancjami szkodliwymi można stosować rękawice ochronne wykonane z kauczuku naturalnego, kauczuków syntetycznych czy tworzyw. Niemniej jednak długotrwałe ich noszenie może być przyczyną maceracji i innych zmian skórnych. Szacuje się też, że u ok. 6,4% populacji występuje alergia na gumę naturalną. Co więcej, rękawic nie można używać w praktyce zawodowej przy maszynach z elementami wirującymi, które mogłyby pochwycić rękawicę i zmiażdżyć wciąganą dłoń lub wykonując prace przy których stosowanie rękawic ochronnych jest uciążliwe bądź nieestetyczne, wliczając grupy zawodowe najbardziej narażone na kontakt z alergenem – fryzjerzy, pracownicy służby zdrowia, recepcjoniści, kasjerzy.

Najpowszechniejszym obecnie sposobem ochrony przed działaniem niklu jest stosowanie preparatów barierowych w postaci kremów, żelów i maści. Większość proponowanych produktów opiera się jednak na zbyt małych, nieodpowiednio dobranych molekułach, które mogą penetrować do wnętrza skóry w kompleksie z metalem powodując powstanie odczynu alergicznego. Ponadto, niektóre związki używane w preparatach barierowych nie są biozgodne, a nawet wykazują działanie toksyczne. Produkty te nie są też dedykowane wyłącznie do ochrony przed wnikaniem jonów niklu w skórę, co w efekcie wpływa na ich mniejszą skuteczność. Innowacyjnym rozwiązaniem dedykowanym specjalnie dla osób zmagających się z problemem alergii niklowej jest nowa linia kosmeceutyków zaprojektowana w Laboratorium Badawczo-Rozwojowym KF Niccolum, oparta na nowoczesnych substancjach aktywnych zapobiegających objawom alergii niklowej. Technologia ta jest chroniona zgłoszeniem patentowym, a produkty opracowane z jej wykorzystaniem są dostępne na rynku (www.nidiesque.pl).